Peștera Vadu Crisului este un vechi şi bine cunoscut obiectiv turistic, fiind amenajată încă de la începutul secolului XX.
![Pesteri amenajate din Apuseni - Pestera Vadu Crisului](https://i1.wp.com/www.travelguideromania.com/ro/wp-content/uploads/2016/03/Pesteri-amenajate-din-Apuseni-Pestera-Vadul-Crisului.jpg?resize=696%2C464)
Peştera îşi trădează prezenţa prin tumultul apelor care, după ce i-au străbătut galeriile, se arunca în Crişul Repede printr-o frumoasă cascadă.
Este situată în inima defileului Crișului Repede pe care acest important râu transilvanean îl formează între Şuncuiuş şi Vadu Crişului. În bibliografia de specialitate o mai găsim și sub denumirea de Peștera lui Zichy.
![Defileul Crisului Repede - Muntii Apuseni](https://i0.wp.com/www.travelguideromania.com/ro/wp-content/uploads/2016/03/Defileul-Crisului-Repede-Muntii-Apuseni.jpg?resize=696%2C464)
A fost descoperită în anul 1903 de către cantonierul K. Handl, în perioada construirii căii ferate care traversează defileul. A fost explorată, cartată şi descrisă, pînă la primul sifon, de către J Czaran (1905). La foarte scurt timp după aceea, proprietarul terenului, contele Zichy realizează amenajarea turistică din podeţe şi scări de lemn.
![Intrarea Pesterii Vadu Crisului - Muntii Apuseni](https://i0.wp.com/www.travelguideromania.com/ro/wp-content/uploads/2016/03/Intrarea-Pesterii-Vadul-Crisului-Muntii-Apuseni.jpg?resize=696%2C464)
Istoria cavităţii consemnează apoi cercetările de biospeologie întreprinse între 1921 şi 1927 de Institutul de speologie “E. Racoviţă”.
În anul 1969, Muzeul Ţării Crişurilor din Oradea o reamenajează cu scări şi podeţe metalice şi din beton şi o electrifică pe circa 600 m lungime. Momentan amenajarea a fost extinsă pe o suprafață mai mare iar condițiile de vizitare au fost mult îmbunătățite. Sistemul de iluminat electric a fost și el schimbat.