Urmare a incendiului produs în data de 30.09.2015 la o locuință din localitatea Noșlac, în care cinci persoane au suferit arsuri, comisia deplasată la fața locului a concluzionat în urma cercetării următoarea cauză probabilă a incendiului: Incendiul s-a datorat modului greșit de a aprinde focul într-o sobă pe lemne, folosind lichide combustibile – benzină.
Ca urmare a unei încercări nereuşite de a aprinde focul în soba aflată în camera de zi a casei, una dintre victime recurge la folosirea unei sticle cu benzină. La contactul cu materialul combustibil (lemn) care ardea mocnit, vaporii de benzină au luat foc, apoi incendiul s-a propagat la materialele din apropierea sobei precum şi la hainele victimei.
În încercarea de a scoate cât mai repede sticla de benzină din cameră, din cauza faptului că hainele victimei erau aprinse acesta a scăpat sticla în holul de acces al locuinței, moment în care s-a iniţiat aprinderea altor materiale combustibile (uşi de acces, linoleum, perdele, etc.), făcând astfel imposibilă evacuarea persoanelor din camera de zi, pe căile de acces.
Evenimentul produs a generat precipitarea persoanelor aflate în locuinţă, trei persoane s-au autoevacuat pe geamul de la camera de zi, iar două au fost evacuate de celelalte trei.
Din nefericire incendiul s-a soldat cu rănirea a cinci persoane, acesta putând fi evitat dacă s-ar fi respectat normele minime de siguranţă şi protecţie la incendiu.
Analize de laborator, decontate prin Casa de Sănătate, la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia încurajează pacienții să-și efectueze...
Deschide