Târgul de Fete de pe Muntele Găina, cea mai iubită sărbătoare populară a moţilor, nu va putea fi organizată în acest an, din cauza restricţiilor impuse de pandemia de coronavirus. Din păcate, această străveche tradiţie se va întrerupe vremelnic, pentru că sănătatea şi siguranţa oamenilor primează. Tradiţia însă rămâne vie în sufletele noastre, pentru că este parte din spiritul şi spiritualitatea noastră, iar anul viitor ne vom întâlni din nou, pe platoul montan unde legenda spune că dragostea prinde rădăcini, pentru a celebra iubirea şi frumoasele obiceiuri din Ţara Moţilor. (CJ Alba)
EXPOZIȚIA „MATERIE ȘI ICOANĂ”, 29 SEPTEMBRIE 2023, ORA 17, aleea Muzeului Național al Unirii Alba Iulia
În data de 29 septembrie 2023, ora 17, va avea...
Deschide