Garda de intervenţie Sebeş a intervenit astăzi dimineaţă, începând cu ora 05.20, în localitatea Daia Română, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din localitate, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească. S-a intervenit cu 2 autospeciale de stins incendii aproximativ 40 minute. În incendiu au ars o magazie în care erau depozitate 4 tone grâu şi porumb, 2 mc lemne de foc, 1 moară electrică şi un polizor, dar şi un coteţ cu o scroafă şi 3 purcei, toate în valoare de circa 10 000 lei. A intervenit, de asemenea şi echipajul care încadrează ambulanţa SMURD pentru acordarea primului ajutor medical proprietarei, o femeie de 47 de ani, care a suferit arsuri la membrul superior drept. Cauza probabilă a acestui incendiu o reprezintă un scurtcircuit electric produs la o instalaţie improvizată pentru iluminare.
Din 7 mai, consultațiile medicale în regim ambulatoriu se efectuează în noul spațiu, din incinta Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Începând de marți, 7 mai 2024, consultațiile medicale în regim...
Deschide